Wimbledon 2022 order of play: Day 8 schedule and seeds

·4 min read
Wimbledon 2022 order of play: Day 8 schedule and seeds - REUTERS
Wimbledon 2022 order of play: Day 8 schedule and seeds - REUTERS

Nick Kyrgios, Simona Halep and Rafael Nadal are the headline names on the show courts on day eight of Wimbledon 2022, while British pair Harriet Dart and Heather Watson are in doubles action, as are Jamie Murray and Bruno Soares.

Where to watch Wimbledon on TV

The BBC has exclusive coverage of the tournament. Sue Barker leads the coverage with the likes of Tim Henman, Andrew Castle and John Lloyd from the opening day.

Viewers can watch the action on BBC One, BBC Two and BBC Red Button with up to 18 courts to choose from through Connected TVs, BBC iPlayer, the BBC Sport website and app.

BBC Two will also show Today at Wimbledon every evening, looking back at the day's play.

Day 8 order of play

(All times BST, seeds in brackets)

Centre Court

13:30: Brandon Nakashima (USA) v Nick Kyrgios (Aus), (4) Paula Badosa Gibert (Spa) v (16) Simona Halep (Rom), (21) Botic Van de Zandschulp (Ned) v (2) Rafael Nadal (Spa)

Court 1

13:00: (17) Elena Rybakina (Kaz) v Petra Martic (Cro), Jason Kubler (Aus) v (11) Taylor Harry Fritz (USA), (20) Amanda Anisimova (USA) v Harmony Tan (Fra)

Court 2

11:00: Christian Garin (Chi) v (19) Alex De Minaur (Aus), Alize Cornet (Fra) v Ajla Tomljanovic (Aus), (9) Zhaoxuan Yang (Chn) & Yi Fan Xu (Chn) v (7) Alexa Guarachi (Chi) & Andreja Klepac (Slo), Jack Sock (USA) & Cori Gauff (USA) v Edouard Roger-Vasselin (Fra) & Alize Cornet (Fra)

Court 3

11:00: Harriet Dart (Gbr) & Heather Watson (Gbr) v (4) Lyudmyla Kichenok (Ukr) & Jelena Ostapenko (Lat), (9) Jamie Murray (Gbr) & Bruno Soares (Bra) v (7) John Peers (Aus) & Filip Polasek (Svk), (7) Robert Farah (Col) & Jelena Ostapenko (Lat) v Nikola Cacic (Ser) & Aleksandra Krunic (Ser), (6) Mate Pavic (Cro) & Sania Mirza (Ind) v (4) John Peers (Aus) & Gabriela Dabrowski (Can)

Court 4

11:00: Rose Marie Nijkamp (Ned) v Giorgia Pedone (Ita), (1) Edas Butvilas (Lit) & Mili Poljicak (Cro) v Louis Bowden (Gbr) & Matthew Rankin (Gbr), Jack Loutit (Nzl) & Edward Winter (Aus) v Patrick Brady (Gbr) & William Jansen (Gbr), (1) Liv Hovde (USA) v Anastasiya Lopata (Ukr)

Court 5

11:00: Weronika Ewald (Pol) v (3) Nikola Bartunkova (Cze), Hugo Coquelin (Gbr) & Phoenix Weir (Gbr) v Alessio Basile (Bel) & Peter Privara (Svk), Irina Balus (Svk) v (13) Kayla Cross (Can), Luca Pow (Gbr) & Henry Searle (Gbr) v Tanapatt Nirundorn (Tha) & Jaden Weekes (Can)

Court 6

11:00: (3) Nishesh Basavareddy (USA) & Rodrigo Pacheco Mendez (Mex) v Coleman Wong (Hkg) & Michael Zheng (USA), Sayaka Ishii (Jpn) v Ella Seidel (Ger), Jonah Braswell (USA) & Dino Prizmic (Cro) v (4) Gilles Arnaud Bailly (Bel) & Jakub Nicod (Cze), (7) Luca Udvardy (Hun) v Alexis Blokhina (USA)

Court 7

11:00: Alexander Blockx (Bel) & Leanid Boika (USA) v Dylan Dietrich (Swi) & Kilian Feldbausch (Swi), Joao Fonseca (Bra) & Juan Carlos Prado Angelo (Bol) v (2) Gonzalo Bueno (Per) & Ignacio Buse (Per), Yu-Yun Li (Tpe) v (6) Taylah Preston (Aus), Peter Nad (Svk) & Martyn Pawelski (Pol) v Mika Brunold (Swi) & Nicholas Godsick (USA)

Court 8

11:00: (11) Johanna Svendsen (Den) v Olivia Lincer (USA), Mia Kupres (Can) v (2) Celine Naef (Swi), Gerard Campana Lee (Kor) & Jeremy Jin (Aus) v Aidan Kim (USA) & Cooper Williams (USA), (4) Nikola Daubnerova (Svk) v Isabella Kruger (Rsa)

Court 12

11:00: (11) Alicja Rosolska (Pol) & Erin Routliffe (Nzl) v (5) Asia Muhammad (USA) & Ena Shibahara (Jpn), Jonny O'Mara (Gbr) & Kenneth Skupski (Gbr) v (11) Kevin Krawietz (Ger) & Andreas Mies (Ger), Mingge Xu (Gbr) v (15) Lucia Peyre (Arg)

Court 14

13:00: (13) Santiago Gonzalez (Mex) & Andres Molteni (Arg) v Denis Kudla (USA) & Jack Sock (USA), Jasmine Conway (Gbr) v Ela Nala Milic (Slo), Matej Dodig (Cro) & Borys Zgola (Pol) v (5) Gabriel Debru (Fra) & Paul Inchauspe (Fra)

Court 15

11:00: (16) Linda Klimovicova (Cze) v Isabelle Lacy (Gbr), (1) Elise Mertens (Bel) & Shuai Zhang (Chn) v (15) Nadiia Kichenok (Ukr) & Raluca Olaru (Rom), (8) Qavia Lopez (USA) v Hayu Kinoshita (Jpn), Connor Henry Van Schalkwyk (Nam) & Martin Antonio Vergara Del Puerto (Par) v Sebastian Gorzny (USA) & Alex Michelsen (USA)

Court 17

11:00: (7) Martin Landaluce (Spa) & Pedro Rodenas (Spa) v Juan Manuel La Serna (Arg) & Lautaro Midon (Arg), Alexander Frusina (USA) & Hayden Jones (Aus) v Ozan Colak (USA) & Learner Tien (USA), Lennon Roark Jones (Jpn) & Hayato Matsuoka (Jpn) v (6) Jakub Mensik (Cze) & Olaf Pieczkowski (Pol), (8) Bor Artnak (Slo) & Hynek Barton (Cze) v Paul Barbier Gazeu (Fra) & Arthur Gea (Fra)

Court 18

11:00: Ella McDonald (Gbr) v (5) Victoria Mboko (Can), (3) Wesley Koolhof (Ned) & Neal Skupski (Gbr) v (14) Matthew Ebden (Aus) & Max Purcell (Aus), Talia Neilson Gatenby (Gbr) v (10) Annabelle Xu (Can), (1) Jean-Julien Rojer (Ned) & Ena Shibahara (Jpn) v Matthew Ebden (Aus) & Samantha Stosur (Aus)

How much prize money is on offer at Wimbledon?

The winners of the singles competitions this year will earn £2 million, up from £1.7m last year.

Prize money breakdown in full

  • Champion £2m

  • Finalist £1.05m

  • Semi-finalist £535,000

  • Quarter-finalist £310,000

  • Fourth round £190,000

  • Third round £120,000

  • Second round £78,000

  • First round £50,000

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting