High school girls' volleyball: Southern Section playoff results and updated pairings

·5 min read
Volleyball ball on orange background. 3d illustration
(Talaj/Getty Images/iStockphoto)

GIRLS' VOLLEYBALL

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Quarterfinals, Wednesday, 6 p.m.

Harvard-Westlake at #1 Marymount

#4 Village Christian at Mira Costa

#3 Lakewood at Vista Murrieta

Sierra Canyon at #2 Mater Dei

DIVISION 2

Second round, Saturday

Aliso Niguel d. Rancho Cucamonga, 3 games to 1 (SCORES NOT REPORTED)

Laguna Beach d. Great Oak, 25-19, 25-16, 25-17

Beckman d. Temecula Valley, 25-16, 25-19, 25-17

La Salle d. Cypress, 22-25, 25-19, 24-26, 25-14, 15-12

Huntington Beach d. Hart, 25-13, 25-12, 25-22

Tesoro d. Chaparral, 29-27 ,24-26, 25-23, 25-15

Ontario Christian d. Foothill, 25-19, 25-22, 25-14

Palos Verdes d. Bishop Montgomery, 25-16, 27-29, 25-18, 25-15

Quarterfinals, Wednesday, 6 p.m.

Laguna Beach at #1 Aliso Niguel

Beckman at #4 La Salle

Tesoro at #3 Huntington Beach

#2 Palos Verdes at Ontario Christian

DIVISION 3

Second round, Saturday, 6 p.m. unless noted

Newport Harbor d. Los Osos, 25-22, 25-13, 25-16

Mission Viejo d. South Torrance, 25-17, 27-25, 25-20

Corona Santiago d. San Marcos, 25-19, 25-15, 25-15

El Toro d. West Ranch, 25-12, 26-24, 25-19

Orange Lutheran d. Millikan, 25-16, 25-23, 25-20

Etiwanda d. Norco, 25-22, 25-20, 22-25, 25-23

Upland d. Edison, 25-23, 10-25, 25-20, 25-14

JSerra d. King, 3 games to 1 (SCORES NOT REPORTED)

Quarterfinals, Wednesday, 6 p.m.

#1 Newport Harbor at Mission Viejo

#4 El Toro at Corona Santiago

#3 Orange Lutheran at Etiwanda

#2 JSerra at Upland

DIVISION 4

Second round, Saturday

Chaminade d. Thousand Oaks, 20-25, 25-11, 25-20, 25-13

Los Altos d. Yucaipa, 25-21, 22-25, 25-20, 21-25, 15-10

Arcadia d. Walnut, 3 games to 2 (SCORES NOT REPORTED)

Oaks Christian d. Troy, 25-20, 25-17, 22-25, 25-21

Alemany d. Palm Desert, 25-21, 25-9, 33-31

El Segundo d. Irvine University, 3 games to 2 (SCORES NOT REPORTED)

Saugus d. Newbury Park, 25-19, 25-19, 25-22

Serrano d, Dos Pueblos, 19-25, 25-22, 31-29, 19-25, 15-12

Quarterfinals, Wednesday, 6 p.m.

#1 Chaminade at Los Altos

#4 Oaks Christian at Arcadia

El Segundo at Alemany

Serrano at Saugus

DIVISION 5

Second round, Saturday

Torrance d. San Dimas, 25-21, 25-17, 29-27

Schurr d. Downey, 25-21, 25-13, 25-16

Crean Lutheran d. Buckley, 3 games to 0 (SCORES NOT REPORTED)

Oxnard d. Western Christian, 26-24, 25-21, 25-18

Chino Hills d. Laguna Hills, 25-14, 25-11, 25-19

Warren d. Bishop Amat, 25-12, 25-20, 25-15

Redlands d, Campbell Hall, 25-23, 25-21, 25-16

Mayfield d. Summit, 23-25, 25-17, 25-17, 27-25

Quarterfinals, Wednesday, 6 p.m.

Schurr at #1 Torrance

Crean Lutheran at #4 Oxnard

Warren at #3 Chino Hills

Redlands at #2 Mayfield

DIVISION 6

Second round, Saturday

Santa Barbara d. Riverside Poly, 23-25, 25-20, 25-12, 25-23

California d. Sacred Heart, 25-23, 23-25, 20-25, 25-23, 15-13

West Valley d. Katella, 25-21, 25-19, 25-19

South Hills d. Don Lugo, 25-21, 18-25, 25-17, 25-22

El Rancho d. Mayfair, 25-14, 23-25, 25-10, 25-18

Oakwood d. San Jacinto, 3 games to 0 (SCORES NOT REPORTED)

Barstow d. Ocean View, 25-16, 25-19, 25-23

Irvine d. Beaumont, 21-25, 25-16, 25-23, 20-25, 15-8

Quarterfinals, Wednesday, 6 p.m. unless noted

#1 Santa Barbara at California, 4 p.m.

#4 South Hills at West Valley

Oakwood at El Rancho

Barstow at Irvine

DIVISION 7

Second round, Saturday unless noted

Capistrano Valley Christian d. Jurupa Valley, 25-12, 25-10, 25-10

Coachella Valley d. Highland, 20-25, 25-17, 25-20, 26-24

Lancaster d. St. Bernard, 3 games to 2 (SCORES NOT REPORTED)

Hillcrest d. Kaiser, 25-15, 25-23, 25-11

Costa Mesa d. Trinity Classical, 25-19, 25-23, 25-23

St. Monica d. La Sierra, 20-25, 26-24, 25-22, 25-15 (Monday)

Indio d. Estancia, 3 games to 0 (SCORES NOT REPORTED)

Bishop Diego d. Northview, 25-22, 25-13, 25-14

Quarterfinals, Wednesday, 6 p.m.

#1 Capistrano Valley Christian at Coachella Valley

#4 Hillcrest at Lancaster

#3 Costa Mesa at St. Monica

#2 Bishop Diego at Indio

DIVISION 8

Second round, Saturday

Santa Clarita Christian d. Western, 25-8, 25-15, 25-8

Rancho Alamitos d. Vista del Lago, 23-25, 25-14, 25-12, 25-23

Temecula Prep d. CAMS, 3 games to 0 (SCORES NOT REPORTED)

Big Bear d. Nogales, 25-22, 20-25, 25-21, 28-26

Newport Beach Pacifica Christian d. Santa Clara, 19-25, 25-18, 25-15, 25-16

Anaheim Fairmont Prep d. Thacher, 23-25, 25-18, 25-22, 20-25, 15-10

Moreno Valley d. Bassett, 18-25, 29-27, 18-25, 25-18, 15-5

Da Vinci d. San Gabriel Academy, 25-10, 28-26, 25-16

Quarterfinals, Wednesday, 6 p.m.

Rancho Alamitos at #1 Santa Clarita Christian

Temecula Prep at #4 Big Bear

#3 Newport Beach Pacifica Christian at Anaheim Fairmont Prep

#2 Da Vinci at Moreno Valley

DIVISION 9

Second round, Saturday unless noted

United Christian d. Ganesha, 25-21, 25-12, 25-17

Silver Valley d. St. Jeanne de Lestonnac, 21-25, 24-26, 25-15, 25-16, 15-8

Santa Monica Pacifica Christian d. Excelsior, 25-21, 19-25, 25-16, 25-22

La Verne Lutheran d. San Jacinto Valley Academy, 25-15, 29-27, 25-20

Tarbut V'Torah d. Eisenhower, 25-16, 25-14, 25-16 (Monday)

Lakeside d. Pilibos, 25-21, 25-21, 20-25, 20-25, 115-6

California Lutheran d. Academy of Academic Excellence, 25-23, 25-10, 30-28

Avalon d. Packinghouse Christian, 25-13, 25-10, 25-20

Quarterfinals, Wednesday, 6 p.m.

Silver Valley at #1 United Christian

Santa Monica Pacifica Christian at La Verne Lutheran

#3 Tarbut V'Torah at Lakeside

California Lutheran at #2 Avalon

NOTES: Semifinals in all divisions, Oct. 30, 6 p.m. Championships, Nov. 6 (Division 1 at Mira Costa, remaining divisions at home sites).

This story originally appeared in Los Angeles Times.

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting