Friday’s NC high school football scores, how the Sweet 16 fared, next week’s schedule
How the Sweet 16 fared
Rank | School | Record | Friday | Next week |
1 | Hough | (8-0) | d. Mallard Creek 31-7 | West Cabarrus |
2 | Chambers | (7-1) | d. North Mecklenburg 29-0 | West Charlotte |
3 | Myers Park | (6-2) | idle | South Mecklenburg |
4 | Richmond | (8-1) | d. Lee County 34-7, Sat | idle |
5 | Butler | (6-2) | d. Charlotte Catholic 28-21 | idle |
6 | Salisbury | (8-0) | d. Lexington 59-0 | idle |
7 | Charlotte Latin | (7-1) | lost 38-3 to Rabun Gap | Charlotte Country Day |
8 | Shelby | (7-1) | d. Bessemer City 49-0 | at East Gaston |
9 | Maiden | (8-0) | d. Bunker Hill 52-13 | at Lincolnton |
10 | Charlotte Catholic | (6-2) | lost 28-21 to Butler | East Mecklenburg |
11 | Hickory Ridge | (6-2) | idle | Cox Mill |
12 | Weddington | (7-1) | d. Sun Valley 52-0 | Cuthbertson |
13 | Kings Mountain | (7-1) | d. Stuart Cramer 41-28 | at Ashbrook |
14 | Ardrey Kell | (5-2) | d, Harding 49-6 | Olympic |
15 | South Mecklenburg | (6-2) | d. Olympic 31-29 | at Myers Park |
16 | Marvin Ridge | (6-1) | d. Piedmont 49-0 | at Sun Valley |
Friday’s Scores
Wednesday
South Piedmont 3A
Jesse Carson 45, East Rowan 7
Thursday
Nonconference
Chester, SC 43, Hickory Hawks 0
Friday
Queen City 3A-4A
Chambers 29, North Mecklenburg 0
Hough 31, Mallard Creek 7
West Mecklenburg 32, Hopewell 0
South Meck 4A
Ardrey Kell 49, Harding 6
South Mecklenburg 31, Olympic 29
Southwestern 4A
Butler 28,.Charlotte Catholic 21
Independence 51, East Meck 0
Providence 35, Rocky River 16
Big South 4A (NCISAA)
Christ School 45, Charlotte Country Day 0
Providence Day 48, Charlotte Christian 47 OT
Rabun Gap 38, Charlotte Latin 3
Greater Metro 4 4A
AL Brown 45, South Iredell 21
Lake Norman 15, Cox Mill 7
Mooresville 50, West Cabarrus 14
Southern Carolina 4A
Marvin Ridge 49, Piedmont 0
Porter Ridge 35, Cuthbertson 28
Weddington 52, Sun Valley 0
Northwestern 3A-4A
Freedom 54, Ashe County 28
South Caldwell 51, Alexander Central 27
Watauga 49, Hibriten 13
Big South 3A
Crest 30, Forestview 0
Kings Mountain 41, Stuart Cramer 28
North Gaston 20, Hunter Huss 19
South Piedmont 3A
Concord 48, Northwest Cabarrus 14
West Rowan 57, Central Cabarrus 13
Western Foothills 3A
East Lincoln 42, St. Stephens 6
Hickory 63, West Iredell 0
North Lincoln 35, Fred T. Foard 3
Statesville 44, North Iredell 0
Rocky River 2A-3A
Forest Hills 31, West Stanly 16
Monroe 39, Parkwood 6
Catawba Valley 2A
Lincolnton 25, East Burke 20
Maiden 62, Bunker Hill 13
Newton-Conover 40, Bandys 6
West Lincoln 35, West Caldwell 12
Mountain Foothills 2A
Brevard 41, Patton 20
Chase 31, Polk County 13
Piedmont Athletic (NCISAA)
Cabarrus Warriors (5-1, 1-0) at SouthLake Christian (0-5, 0-1), late
Metrolina Christian 31, High Point Christian 7
Western Football Conference (NCISAA)
Asheville School 55, Hickory Grove Christian 12
Catawba Shores 1A-2A
Christ The King 28, Winston-Salem Prep 24
Mountain Island Charter 47, Bishop McGuinness 0
Pine Lake Prep 30, Carver 6
Central Carolina 1A-2A
North Rowan 50, West Davidson 14
Salisbury 59, Lexington 0
South Piedmont 1A-2A
Burns 45, East Gaston 38 2 OT
Shelby 49, Bessemer City 0
Thomas Jefferson Academy 20, Cherryville 13
Western Highlands 1A-2A
Draughn 32, Rosman 2
Yadkin Valley 1A-2A
Mount Pleasant 42, Albemarle 0
North Stanly 46, South Stanly 6
Robinson 82, Union Academy 8
Mecklenburg nonconference
Anson County 39, Covenant Day 27
Community School of Davidson 52, Lake Norman Charter 14
West Charlotte 45, Berry 20
Other nonconference
A.C. Reynolds 52, R-S Central 21
Carolina Bearcats (2-4) at Highland Tech (0-7), late
Saturday
Sandhills 4A
Richmond Senior 34, Lee County 7
Pioneer Football
South Carolina Spartans (1-5, 0-3) at Cabarrus Stallions (2-4, 1-1), 5:30
Nonconference
Anderson Cavaliers (1-5) at Camden Military (1-4), 3
Next week’s schedule
(kickoffs at 7:30 p.m., unless noted otherwise)
MONDAY, OCT. 18
Big South 3A
Ashbrook (1-5, 1-3) at South Point (4-3, 2-2)
TUESDAY, OCT. 19
Catawba Shores 1A-2A
Community School of Davidson at Winston-Salem Prep, 6
Western Highlands 1A-2A
Madison at Draughn, 7
FRIDAY, OCT. 22
Queen City 3A-4A
North Mecklenburg at Hopewell, 7
West Charlotte at Chambers, 7
Mallard Creek at West Mecklenburg, 7
South Meck 4A
Olympic at Ardrey Kell, 7
South Mecklenburg at Myers Park, 7
Southwestern 4A
East Mecklenburg at Charlotte Catholic, 7
Rocky River at Independence, 7
(Providence def. Garinger, forfeit)
Big South 4A (NCISAA)
Charlotte Christian at Christ School, 7
Charlotte Country Day at Charlotte Latin, 7
Rabun Gap at Providence Day, 7
Greater Metro 4 4A
A.L. Brown at Mooresville
Cox Mill at Hickory Ridge
Lake Norman at South Iredell
Southern Carolina 4A
Cuthbertson at Weddington, 7
Marvin Ridge at Sun Valley, 7
Porter Ridge at Piedmont, 7
Northwestern 3A-4A
Alexander Central at Hibriten
South Caldwell at Ashe County
Watauga at Freedom
Sandhills 3A-4A
Hoke County at Pinecrest
Scotland County at Lee County
Southern Lee at Union Pines, 7
Big South 3A
Hunter Huss at Crest
Kings Mountain at Ashbrook
Stuart Cramer at North Gaston
South Point at Forestview
South Piedmont 3A
Jesse Carson at Central Cabarrus, 7
South Rowan at East Rowan, 7
West Rowan at Concord, 7
Western Foothills 3A
Fred T. Foard at Hickory, 7
North Iredell at East Lincoln, 7
Statesville at St. Stephens, 7
West Iredell at North Lincoln, 7
Rocky River 2A-3A
Monroe at West Stanly, 7
Parkwood at Anson County, 7
Piedmont Athletic (NCISAA)
Metrolina Christian at Cabarrus Warriors, 7
SouthLake Christian at High Point Christian, 7
Western Football Conference (NCISAA)
Hickory Grove Christian at Covenant Day, 7
Catawba Valley 2A
Bandys at West Caldwell
Bunker Hill at Newton-Conover
Maiden at Lincolnton
West Lincoln at East Burke
Mountain Foothills 2A
Hendersonville at Brevard
Patton at Chase
Catawba Shores 1A-2A
Christ the King at Community School of Davidson, 7
Mountain Island Charter at Carver, 7
Winston-Salem Prep at Bishop McGuinness, 7
Central Carolina 1A-2A
East Davidson at Thomasville
Lexington at North Rowan
South Davidson at West Davidson
South Piedmont 1A-2A
Burns at Cherryville
Highland Tech at Thomas Jefferson Academy
Shelby at East Gaston
Western Highlands 1A-2A
C.D. Owen at Avery County
Mitchell County at Rosman
Mountain Heritage at Madison County
Yadkin Valley 1A-2A
Jay M. Robinson at South Stanly, 7
North Stanly at Mount Pleasant
Union Academy at Albemarle
Mecklenburg nonconference
Pine Lake Prep at Lake Norman Charter, 7
West Cabarrus at Hough, 7
Nonconference
Camden (SC) Military at Asheville School
Carolina Bearcats vs. Sandhills Titans, at Weddington Optimist Park
Hickory Hawks at Great Falls (SC)
Polk County at Draughn
Trinity Christian at Forest Hills
Bye: Berry Academy, Bessemer City, Butler, Draughn, Harding, Northwest Cabarrus, Richmond Senior, R-S Central
SATURDAY, OCT. 23
Pioneer Football League
Georgia Force at Cabarrus Stallions, 5:30